Onderzoeken
Vanaf de geboorte van een kind tot het vierde levensjaar bezoekt de ouder (of verzorger) regelmatig het consultatiebureau. Deze zorg wordt opgevolgd door bezoeken aan een GGD-vestiging of een onderzoek op school. In Zeeland wordt een doorlopende zorg en ondersteuning aangeboden bij de ontwikkeling van kinderen in de periode van 0-19 jaar.
Het bevorderen van een gezonde ontwikkeling van het kind is een gezamenlijke taak van GGD en ouders/verzorgers. De Jeugdgezondheidszorg bij de GGD Zeeland heeft als doel de bescherming en bevordering van de gezondheid, groei en ontwikkeling van kinderen en jeugdigen van 0 tot 19 jaar. Een belangrijk onderdeel hiervan zijn de individuele onderzoeken van het kind. Daarnaast vindt ook begeleiding en advisering plaats.
De algehele uitslag van de onderzoeken onder de Zeeuwse jeugd, wordt bekend gemaakt aan de verschillende gemeenten. Zij weten op deze manier hoe het gesteld is met de gezondheid van de jonge inwoners. Zo kunnen gemeenten aan de hand van deze informatie een goed gezondheidsbeleid ontwikkelen. Via www.GGDgezondheidsatlas.nl is de informatie voor iedereen opvraagbaar.
Onderzoeken 4-12 jaar (basisonderwijs)
Preventief Gezondheidsonderzoek 5-jarigen
Alle ca. 5-jarige basisschoolleerlingen worden door de jeugdarts en jeugdartsassistente onderzocht. Het kind wordt samen met de ouder (of verzorger) hiervoor uitgenodigd op een GGD-servicepunt. Tijdens dit onderzoek wordt nagegaan of het kind gezond is, hoe het zich ontwikkelt en of het zich prettig voelt. Het kind wordt ook lichamelijk onderzocht. Zo worden de ogen en oren nagekeken, het gewicht en de lengte bepaald en er wordt een motorisch onderzoek verricht. De jeugdarts houdt, voor zover dat voor het kind van belang is, een voorbespreking en nabespreking met de leerkracht om de schoolsituatie van het kind goed in beeld te brengen. Mochten er vanuit de voorbespreking op school en/of het onderzoek door de jeugdartsassistente nog vragen zijn over de ontwikkeling en gezondheid van het kind, dan volgt er een vervolgoproep bij de jeugdarts.
Preventief Gezondheidsonderzoek 10–jarigen
Op 10-jarige leeftijd worden de kinderen uitgenodigd voor een Preventief Gezondheidsonderzoek (PGO) bij de jeugdverpleegkundige. Het onderzoek vindt meestal plaats op school. Bij dit onderzoek ligt het accent op de sociaal-emotionele ontwikkeling van het kind. Gezondheidsonderwerpen die aan de orde komen, liggen op het gebied van groei, psychosociaal functioneren en (experimenteer-)gedrag. Het onderzoek omvat onder meer:
- problemen, klachten op medisch, psychosociaal gebied en opvoedingsvragen;
- bespreken van onder andere eet-, slaapgewoonten, lichamelijke veranderingen, omgang met anderen, pesten en eenzaamheid;
- beoordelen groei, registratie van lengte en gewicht en testen van houding.
Logopedische screening
Het is belangrijk vroegtijdig te ontdekken of een kind problemen heeft in zijn spraak/taalontwikkeling. Daarom onderzoekt de logopediste jaarlijks de kinderen van 4,9 - 5,9 jaar op spraak- en taalstoornissen. Er vindt een voorselectie plaats d.m.v. vragenlijsten, die ingevuld worden door de ouders en de leerkracht. Vinden de ouders en de leerkracht dat er geen problemen zijn met de uitspraak en/of taalontwikkeling van het kind, dan hoeft het kind niet verder onderzocht te worden. Indien er wel een logopedisch vervolgonderzoek nodig is, vindt dit onderzoek plaats op school.
Onderzoeken speciaal onderwijs
Binnen het werkgebied van de GGD Zeeland is de definitie Speciaal Onderwijs (SO) ruim opgesteld. Alle REC-scholen (regionale expertisecentra), SBO (speciaal basisonderwijs) scholen, PRO (praktijkonderwijs) en LWOO (leerwegondersteunend onderwijs, indien geclusterd in een afzonderlijke schoollocatie) vallen hieronder.
Omdat wij nog niet alle activiteiten in het speciaal onderwijs, volgens het landelijk basistakenpakket, kunnen uitvoeren hebben wij gekozen voor een verschil in het takenpakket van JGZ tussen de REC- scholen en de andere voormalige SO-scholen.
- Voor de REC-scholen hebben we gekozen de contactmomenten uit te voeren volgens het landelijk basistakenpakket. Dit wil zeggen dat elk kind een intrede onderzoek krijgt en daarna 3 jaarlijks een herhalingsonderzoek.
- Op het SBO en het PRO/LWOO (geclusterd) kiezen we voor een lagere frequentie van onderzoek. Er is gekozen de contactmomenten op deze scholen plaats te laten vinden op ongeveer het zelfde tijdstip als in het reguliere basis- en voortgezet onderwijs door een arts en een assistente. Verder neemt de jeugdarts structureel deel aan de zorgcommissie van de school.
Overige activiteiten speciaal onderwijs
De collectieve preventie wordt in eerste instantie nog niet op het SO gericht omdat er op dit moment geen financiële middelen zijn en er geen passend aanbod is. Bij het opzetten van collectieve activiteiten (voor regulier onderwijs) moet steeds bekeken worden in hoeverre ze ook kunnen worden aangeboden aan het SO. Op projectbasis kunnen SO-scholen altijd projecten inkopen bij de GGD.
Extra zorg
Onderzoeken op indicatie
Het kan voorkomen dat u zich zorgen maakt over een kind. Bijvoorbeeld vanwege gedragsproblemen, ontwikkelingsproblemen of leerproblemen. Of omdat u twijfelt of het kind wel goed kan horen of zien. Er is dan een mogelijkheid om een extra onderzoek aan te vragen. Behalve de onderzoeken die voor alle kinderen standaard gelden, is er namelijk de mogelijkheid voor een extra onderzoek op aanvraag van school of ouders. Overleg met een medewerker van de Jeugdgezondheidszorg is altijd mogelijk. Voor informatie kunt u contact opnemen met de afdeling Jeugdgezondheidszorg van de GGD Zeeland, telefoonnummer (0113) 24 94 20 of klik hier voor het aanvraagformulier voor onderzoek bij de jeugdarts.
Daarnaast bestaat de mogelijkheid tot kortdurende begeleiding, inclusief een huisbezoek. Deze begeleiding is er op gericht de ouder/verzorger (plus de jongere) in staat te stellen een probleem op te lossen, eventueel door middel van een verwijzing naar een hulpverlener.
Vervolgonderzoeken
Als er tijdens de onderzoeken problemen naar voren komen, zijn er verschillende mogelijkheden:
- er kan een controleonderzoek worden afgesproken;
- er kan een kortdurende begeleiding worden afgesproken, dit zijn drie vervolgcontacten (gesprekken);
- er kan een huisbezoek door een jeugdarts of jeugdverpleegkundige worden afgesproken;
- er kan een doorverwijzing gemaakt worden naar de huisarts, logopedist of andere instantie;
- soms is goede informatie of een folder al voldoende om de problemen op te lossen.
Als een kind nader onderzocht moet worden is toestemming van de ouder(s) nodig. Voor informatie kunt u contact opnemen met de afdeling Jeugdgezondheidszorg van de GGD Zeeland, telefoonnummer (0113) 24 94 20.
Bedplassen
Over het algemeen moet iemand van 5 jaar of ouder 's nachts droogblijven. Als een kind, ouder dan 5 jaar, minimaal 2x per maand in bed plast, dan spreken we van bedplassen. De GGD Zeeland biedt ondersteuning bij bedplassen. Voor vragen of begeleiding kunt u contact opnemen met de jeugdverpleegkundige van de GGD Zeeland, telefoonnummer (0113) 24 94 20. Meer informatie vindt u ook in onze folder bedplassen of via www.bedplassen.org.


